خانه مردم شناسی بومیان کیش

خانه مردم شناسی بومیان کیش

خانه مردم شناسی بومیان کیش

صاحب اصلی خانه مرحوم حاج عبدالله بن شاهین ، تاجر مروارید و صاحب یکی از بزرگترین لنج های بادبانی

خانه مردم شناسی بومیان کیش

 این خانه در سال 1393 در یکی از قدیمی ترین خانه های محلی کیش در سفین قدیم به منظور توسعه گردشگری در جزیره کیش راه اندازی شد.

صاحب اصلی خانه مرحوم حاج عبدالله بن شاهین شخصیت معروف و محبوب کیش در 80 سال گذشته ، تاجر مروارید و صاحب یکی از بزرگترین لنج های بادبانی آن زمان بود که به حرفه نجاری و گلافی ( لنج سازی ) نیز مهارت داشت و این منزل را از سه نسل قبل از خود به ارث برده بود. این خانه امروزه تبدیل به موزه ای برای آشنایی شما مسافران عزیز با سنت بومیان کیش شده است.

خانه بومیان کیش در زمینی به مساحت 1.200 مترمربع در 200 سال پیش با معماری کاملا بومی ساخته شده است. این خانه دارای دو حیاط است. حیاط مجلسی آن مخصوص مهمان ها و مرد نامحرم به ویژه غریبه هاست و این حیاط از یک در اختصاصی و یک اتاق تابستانی ( مجلس ) و یک اتاق زمستانی و تعدادی انبار و یک حلقه چاه برخوردار است. حیاط دیگر این خانه حیاط خانه است که مخصوص خانواده است و مردان غریبه و نامحرم حق ورود به آن نداشتند ، اتاق خواب های زمستانه و تابستانه ، آشپزخانه , مکتب خانه ، اتاق مهمان زنان ، انبار خرما ، انبار علوفه و محل نگهداری گاو و گوسفند و یک حلقه چاه در این حیاط قرار دارند ، این حیاط دارای درب ورودی مخصوص خانواده است.

شما گردشگران عزیز در این خانه بصورت زنده میتوانید شیوه معیشت و کار بومیان کیش در دوران قدیم را ببینید. تعداد زیادی از ابزار و وسایل قدیمی مخصوص پخت و پز، صید مروارید، ماهیگیری، مکان نگهداری خرما و تهیه شیره خرما بصورت سنتی، دو حلقه چاه آب برای تامین آب شرب ساکنان در معرض دید شما در موزه است.


برچسب ها :


پست های مشابه


اسکله و مسجد ماشه
اسکله و مسجد ماشه

سواحل آرام و شنی آن بندر گاه مطمئن براي صیادان و کشتیها

باغ راه ایرانی
باغ راه ایرانی

معماری باغ راه ایرانی کیش 8 باغ ایرانی و 9 دروازه تاریخی


Your Awesome Color