اسکله و مسجد ماشه

اسکله و مسجد ماشه

اسکله و مسجد ماشه

سواحل آرام و شنی آن بندر گاه مطمئن براي صیادان و کشتیها

اسکله ومسجد ماشه

ماشه به معناي متحرك بودن است، چون پیشروي آب دریا در مدت سال در این دماغه یکسان نبوده و این سرزمین در کنار این دماغه تأسیس شده بود به آن ماشه می گفتند. این آبادي در شمال شرقی جزیره در سواحل شنی واقع شده بود (پشت بازار مریم کنونی) که بنا به گفته بومیان قدیم بسیار خوش آب و هوا تر از نقاط دیگر جزیره بوده است و سواحل آرام و شنی آن بندر گاه مطمئن را براي صیادان و کشتیها فراهم کرده بود و بیشتر جمعیت کیش را در خود جاي داده بود. اهمیت ماشه به حدي بود که شیخ عبداالله، حاکم کیش در این محل زندگی می کرده است.

مساجد زیاد، همراه با مناره هاي بلند و زیباي آن نشان از مردمی دین دار و مومن بوده که یکی از این مساجد بنام مسجد ماشه یادگار آن زمان هنوز باقی است .

مسجدجامع ماشه در يكي از روستاهاي قديمي كيش به نام «ماشه» در گوشه‌ي شمال شرقي جزيره واقع شده و به همين دليل، به اين نام معروف است اين مسجد تنها بناي به‌جامانده از محله‌ي ماشه‌ي قديم است كه در سال 1319 هجري قمري ساخته شده وعلاوه بر داشتن ارزش‌هاي پژوهشي و مطالعاتي در شناخت مشخصه‌هاي معماري بومي و باستاني جزيره، به‌دليل داشتن موقعيت ايده‌آل مكاني، مي‌تواند به مركزي فرهنگي و آموزشي مانند موزه تبديل شود.

 


برچسب ها :


پست های مشابه


باغ راه ایرانی
باغ راه ایرانی

معماری باغ راه ایرانی کیش 8 باغ ایرانی و 9 دروازه تاریخی

گذر هنرمندان
گذر هنرمندان

تندیس هایی از هنرمندان شاخص ایرانی


Your Awesome Color